Dani sosem volt jó alvó. 3 hónapos koráig 2-3 alkalommal kelt éjszaka szopizni, amivel nem is volt semmi baj. Amint betöltötte a 3 hót, volt 2 db szuperjó éjszakánk: 7 órát aludt egyben! El sem hittem, ijedten ébredtem, és mentem nézni a gyereket, lélegzik-e még. Aztán hirtelen minden elromlott. Elkezdett 2, majd 1 óránként kelni, vagyis minden éjjel 5-9 alkalommal. És ezt csinálja 6 hete.
Ez normális?!
Szó szerint MINDENT kipróbáltam, hátha valami segít. Amikor hetek óta 4 órát alszol 6 részletben, akkor minden ésszerű (és kevésbé ésszerű) trükköt bevetsz, hátha működik. Csatlakoztam babák alvásával kapcsolatos csoportokhoz, ahol a végtelenségig ismételgették minden kétségbeesett anyukának, hogy amin keresztülmennek – hogy hetek/hónapok/évek óta alig alszik, és óránként ébred a 4/12/28 hónapos gyerekük -, az teljesen normális. Mert a csecsemők már csak ilyenek, mozgásfejlődnek, fogzanak, érik az idegrendszerük, megijednek, nem akarnak anyától elszakadni, huszonnyolcszor is “joguk van” szopizni éjszaka.
Na most, én ezt nagyjából el is hiszem, ugyanakkor elfogadni nem tudom, hogy innentől az a sorsom, akár 2-3 éves koráig is, hogy a sajgó karomban ringatva, járkálva altassam naponta 3-5-ször. És éjjel mindössze 3-4 órát aludjak, miközben 50 percenként pattanok a sírására.
Vannak anyukák, akiknek a babája az első pillanattól, de legkésőbb 2 hónapos korától átalussza az éjszakát. Ők a mázlisták. 🙂 Aztán vagyunk mi, kimerült és elkeseredett anyukák, akik a nappalokat sokszor csak túlélni igyekszünk, ahelyett, hogy élveznénk a babázást. Reggel felöltözni sincs erőnk, nem hogy egész nap ellátni a babát, sétálni és vásárolni menni, ügyeket intézni, háztartást vezetni, főzni. Pedig olyan jó lenne hasznosan és tevékenyen tölteni a napokat, társaságba járni, kimozdulni, és nehézségek nélkül rendben tartani a környezetünket!
Nem hiszem, hogy a hetekig-hónapokig tartó éjszakázás normális, és ebbe csak úgy bele kellene törődni, ahelyett, hogy megkeresnénk az okokat, és megoldanánk a problémát. Mert az, hogy egy baba rendszeresen óránként felsír éjszaka, szerintem probléma. Nem csak nekem! Biztos, hogy neki sem jó, hogy ennyire zaklatottan alszik. Aki az ellenkezőjét állítja, és mosolyogva bizonygatja, hogy ez egy természetes folyamat, az 100%, hogy nem járt még ebben a cipőben. (Ismét hangsúlyozom, továbbra sem az 1-3 éjjeli szopiról beszélek, mert az tényleg rendben van anyatejes babáknál, hanem az óránkénti kelésekről.)
Miután sok hazai szakirodalmat átnyálaztam, körülnéztem, mi újság máshol. Találtam is egy 20 oldalas útmutatót Nicole Johnson altatási tanácsadó, a BabySleepSite szakértőjének tollából. Beleolvastam, és olyan érdekességekkel találkoztam, amikkel eddig nem, vagy nem eléggé alátámasztva. Elhatároztam, hogy összefoglalom a lényegét. Ha ezzel akár egy hajszálnyit is hozzájárulok a saját vagy más babájának picit jobb alvásához, már megérte. (Az eredeti, angol nyelvű e-könyv feliratkozás után innen letölthető. Az esetleges fordítási pontatlanságokért felelősséget nem vállalok, mivel a magyar nyelvű szöveg elsősorban saját használatra készült.)
Nicole Johnson
5 módszer, amivel segíthetsz a babádnak átaludni az éjszakát
(vázlatos kivonat)
- Az egészséges testi-szellemi fejlődéshez sok és pihentető alvásra van szükség. A 6 hónapnál fiatalabb csecsemőknek napi 14 órát, 6-12 hónapos kor között 13-14 órát kellene aludniuk.
- Ha a kicsik megfelelő mennyiségű és minőségű alváshoz jutnak, az ébrenlétük alatt könnyebben tanulnak és fejlődnek, biztonságosan tudnak mozogni, egészségesebbek, nyugodtabbak lesznek, és alacsonyabb a későbbi evés- és viselkedészavarok, valamint a depresszió kialakulásának esélye.
- Aludni tehát muszáj, a kérdés, hogyan érjük el ezt a babánál.
1. Altatási rutin
- A napirend biztonságot nyújt a babának: ha tudja, mikor van alvásidő, egy idő után magától fog elálmosodni.
- Ragaszkodjunk ahhoz, hogy az esti rutin mindig ugyanolyan legyen, vagyis a lépések mindig ugyanabban a sorrendben kövessék egymást. A szokások mindenhol mások; alakítsunk ki olyan rendszert, ami a család minden tagjának kényelmes – például érdemes átgondolni, feltétlenül ragaszkodni kell-e a napi fürdetéshez, ha a szülők hulla fáradtak, és a csecsemő száraz bőrének amúgy sem tesz jót a víz.
- Ne csak az esti, hanem a nappali altatásnak is meglegyen a pontos menete, csak rövidebben (kb. 10 perc).
- A kulcsszó a következetesség: ha ragaszkodunk a kitalált rendszerhez, egy idő után a baba akár magától is álomba szenderül, mire a végére érünk. Sok csecsemőnél már a megfelelő rutin kialakításával is el lehet érni, hogy jobban aludjon.
2. Korai fektetés
- Tévhit, hogy a tovább ébren tartott csecsemő reggel tovább fog aludni. Inkább fektessünk korábban, mielőtt a baba a sok napközbeni ingertől túlfárad. Ha ez mégis bekövetkezik, olyan hormonok kezdenek termelődni, amiktől a baba egész éjszaka zaklatottan aludhat.
- A csecsemők természetüknél fogva igazi pacsirták: korán kelnek, mert fel kell fedezni a világot! A bagoly szülők természetesen ennek nem örülnek. 🙂 Viszont nincs mit tenni, mint egy ideig alkalmazkodni a baba bioritmusához: este 9 helyett 7-kor feküdni, reggel 7 helyett 5-kor kelni… Tapasztalat, ha a babát később fektetjük a későbbi kelés reményében, ő akkor is fel fog ébredni kora reggel. Vagyis így este elveszünk az alvásidejéből 1-2 órát, ami egyáltalán nem jó.
- Talán meglepő, de a javasolt fektetési idő 6 hónapos korig este 6-7 óra, 6-18 hónapos korban 6-8 óra.
3. Nappali szundik
- A kiszámítható nappali szundik segítenek átaludni az éjszakát. Ha a baba kevésbé kialvatlanul kerül ágyba, kevesebbszer ébred, nyugodtabban és tovább alszik majd. Sok anya korlátozza a nappali alvásokat, például nem engedi vagy lerövidíti a délutáni alvásidőt annak reményében, hogy így éjjel jobban alszik majd a gyerek. Ez is tévhit.
- Ha a baba nappal rossz alvó, próbáljuk tudatosan csökkenteni az ébren töltött időt. Nappal se hagyjuk, hogy a kicsi túlfáradjon – az első jelekre kezdjük altatni. Az ideális ébren töltött idő 6 hónapos kor alatt 1-2 óra, felette 2-3 óra. 6 hónapos kor felett a babák már csak 2-3-szor alszanak napközben. (Ebből 2-szer hosszabban, 1 óra felett. Az utolsó alvásuk azonban már csak 30-40 perces, ezt hamarosan el is hagyják.)
- A szundi akkor a legpihentetőbb, ha minimum 1 órás, és egy helyben történik, nem mozgó hintában, pihenőszékben, babakocsiban vagy autóban.
- Ha egy 9 hónapos baba még mindig csak maximum 30-40 perceket alszik nappal, 2 oka lehet: vagy túl sok, vagy túl kevés az ébren töltött idő. Próbáljunk változtatni! (Altatási rutin bevezetése, lásd 1. pont.)
- Ha bármit változtatunk a baba napirendjében a jobb alvás reményében, legyünk kitartóak: legalább 3-4 napig, de inkább 1 egész hétig próbálkozzunk, ennyi idő alatt derül ki, működik-e. Ha egyik nap ezt próbálod ki, másnap meg egészen mást, a kicsi összezavarodik, és elveszti a kiszámíthatóságot.
- És még egyszer: a napirend jelentősége. Mindenkinek, így a babának is van belső órája, ezért ha ragaszkodunk a nappali szundikhoz, ő is tudni fogja, hogy itt az alvásidő.
4. “Alvóka” (az a tárgy vagy szokás, ami elaltat)
- A ringatva, sétálva altatás nagyon szép és meghitt szokás. Azonban, ha az anyának egy idő után terhessé válik, változtatni kell.
- Egyes elalvási szokások erősebbek, mint mások. Te mit csinálsz, hogy könnyebben elaludj? Nézed a tévét, nyomkodod a telefonod, olvasol vagy a kispárnádat öleled? Esetleg több tevékenységhez és tárgyhoz is ragaszkodsz este? Lehet, hogy egy idő után néhányat el tudnál hagyni? Talán igen, talán nem.
- A babák “alvókái” is sokfélék lehetnek: ringatás, cici, cumi, rongyi vagy járkálás, ami nélkül nem tudnak álomba szenderülni. Ezekkel a szokásokkal és tárgyakkal nincs is semmi baj – addig a pontig, míg nem válnak terhes berögződéssé. (A fogzás nehéz időszaka kivétel!)
- Neked mi az, ami nélkül nem tudsz elaludni? Lehet, hogy a telefonnyomkodás nélkül menne, de a kispárnád nélkül nem.
- A babának anya válik a “kispárnájává”. Ha azt szokja meg, hogy anya ringatva, járkálva altatja el, az éjszaka közepén felébred, és kérni fogja a ringatást, hogy vissza tudjon aludni. Ha cumisüveggel alszik el, azt fogja hiányolni, és így tovább.
- A szerző senkit nem akar lebeszélni a ringatva/szoptatva altatásról, amíg ez öröm, és nem teher. Ha egy anya elringatja a babáját, majd beteszi a kiságyba, és a kicsi alszik reggelig, semmi probléma. 🙂 Ha viszont az anyának teher éjjel sokszor felkelni és “kispárnát” játszani, szépen át kell szoktatni a babát, hogy másvalami legyen a “kispárnája”, ami segít neki el- és visszaaludni.
- Minden szokás megváltoztatható szépen, kíméletesen. Adjunk a babának alternatívát! Kitartással sikert érhetünk el, a baba gyorsabban elaludhat, és egy idő után magától visszaalszik majd, ha fel is ébred éjjel.
- Meddig várjunk? Meddig hagyjuk a babának, hogy a nekünk kellemetlen szokásához ragaszkodjon? A szerző szerint egy rossz berögződést annál nehezebb megváltoztatni, minél régebb óta tart (gondoljunk csak a körömrágásra vagy a cigizésre). Tehát nem feltétlenül kell várni a baba 1-2-3 éves koráig, hogy a gyerek leszokjon például a járkálva, ringatva altatásról. Ha ma elkezded a gyakorlást, hamarabb könnyíted meg az elalvást és visszaalvást a babád számára.
5. Éjszakai evések
- A szakértők és orvosok között megoszlanak a vélemények, hogy egy gyerek mikortól képes evés nélkül átaludni az éjszakát. Egyesek szerint akkortól, amikor megduplázza a születési súlyát, mások szerint sokáig normális, ha a baba éjjel 1-2 alkalommal eszik, megint mások különböző életkoroknál (3 vagy 6 hónap) húzzák meg a határt.
- A szerző szerint az anya (aki legjobban ismeri a babáját) és persze a gyerek orvosa képes eldönteni és kialakítani az éjjeli etetések rendjét. Fontos leszögezni, hogy 3 hónapos kortól a babának nem létszüksége, hogy 1-2 óránként egyen éjszaka. Ha mégis ez a helyzet, valószínűleg a cicit vagy a cumisüveget használja “alvókának”. (Lásd 4. pont.)
- Számos kutatás szerint a hozzátáplálás nincs hatással az éjszakai alvásra, tehát csak ezért ne vezessük be előbb a pépes vagy szilárd ételeket!
- A szerző azon az állásponton van, hogy 9-12 hónapos korig normális, ha a baba éjjel 1-2-szer enni kér. Vannak gyerekorvosok, akik szerint 3 hónapos kor után már nem szabad enni adni éjjel a babának. De gondoljunk csak bele: sok felnőtt sem bírna ki éjjel 10-12 órát evés nélkül, nem hogy egy csecsemő… (Természetesen kivételek mindig vannak.)
- A szerző személyes példája: akkor döntött úgy, hogy felfüggeszti az éjszakai etetéseket, amikor a fia rendszeresen felkelt hajnal 4-kor, nem volt hajlandó visszaaludni, és ez sokat rontott a gyerek alvásának minőségén. Azonban az etetések megszüntetése után is ébredt a fia hajnalban heti pár alkalommal. Bár a szerző teljesen le akarta szoktatni az éjszakai etetésről, inkább visszaállt arra, hogy hajnalban egyszer megeteti, hogy utána visszaaludjon még 1-2 órát. Végül a fia 1 éves volt, mire képes lett végigaludni az éjszakát.
- A szerző filozófiája: az alvástréning célja egy adott probléma megoldása legyen, még véletlenül se hagyjunk éjjel éhezni egy gyereket, aki még nem képes evés nélkül végigaludni az éjszakát.
- A szerző ajánlása: határozzuk meg, hogy 0, 1 vagy 2 alkalommal adunk-e éjjel enni a babának. Természetesen ne találomra, hanem maximálisan a gyerekhez igazodva tűzzük ki a célt. Gyakorlatilag szép lassan átszoktathatjuk, hogy mikor legyen éhes. Gondoljunk csak bele: ha mi, felnőttek sokáig minden nap 11 órakor ebédelünk, akkor nehezünkre esik hirtelen 12:30-ig várni az ebéddel. Ugyanígy a babánál is időbe telik, amíg megszokja az új etetési időket.
Természetesen minden baba egyéniség, és a fentieken kívül is számos kihívással szembesülhetnek az anyukák. A szerző arra bátorít, bízzunk az anyai megérzésünkben, hiszen mi ismerjük legjobban a gyerekünket. Ezen kívül a BabySleepSite segítő közösségét és komoly helyzetben egyéni alváskonzultációt ajánl az olvasóknak.
—–
Nem állítom, hogy ebből a cikkből meg fogom tudni tanítani aludni a fiam, de egy próbát megér. A nappali szundik rendje nálunk szerencsére tökéletes, de ezen kívül van még 4 pont, amiben változtathatok, és talán sikert érünk el. A tanulmány szerzője ugyan konkrét lépésekről nem beszél (pl. hogyan szoktassam a babát másik “alvókához”, és hogyan nyugtassam meg, ha óránként ébredve mindig cicit követel), de megpróbálok majd szép lassan, türelmesen haladni.
A te babád sem alszik éjjel? Ha van kedved, próbálkozz te is a fenti módszerekkel, és küldd el nekem üzenetben (jobb oldalt: Üzenj a bloggernek!). Szívesen írnék egy összefoglalót többünk tapasztalatairól.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: